חיפוש
  • Regulator

משפיעי מדיניות ציבורית - השדלנים

שדלנות יכולה לשקף עקרונות של ייצוגיות והשתתפות ולספק למקבלי ההחלטות מידע חיוני לעבודתם (מתבססת לרוב על מחקר מקדים שמשרת את מקבלי ההחלטות, על כך נרחיב במאמר אחר). לשדלנות יש גם תוצאות פוטנציאליות שליליות: היא עלולה לתת בידיהם של בעלי עוצמה כלכלית השפעה מוגזמת או לספק למקבלי ההחלטות מידע מגמתי ואף מוטעה. משרדנו דוגל ביצירת איזון ציבורי, חברתי וכלכלי ראוי ולכן גם עובד בצורה מאוזנת. כמו כן אנו לא מייצגים את לקוחותינו בנושאים פוליטיים שהם שנויים במחלוקת (חלק מהצלחתנו היא לצפות מה יכולה להיות מידת השפעתנו בנושאים מסוימים ולכן לא נצא למאבקים שאנו יודעים מראש שלא יצליחו). שדלנות היא לגיטימית, בלתי נמנעת, וכשהיא מתנהלת כהלכה היא אפילו רצויה במשטר דמוקרטי־ליברלי.


עפ"י קימרלינג, המונח שדולה או לובי מתייחס לפעולות שעניינן השפעה על מדיניות ציבורית. מדיניות ציבורית כוללת בין היתר חלוקת משאבים והתוויות ערכים. המשפיעים על המדיניות הציבורית הם השדלנים.


את השדלנים נהוג לחלק לכמה סוגים;


1. שדלנים העובדים בתוך ארגון - שכירים של קבוצת האינטרס ותפקידם לבצע פעילות שדלנות מטעמה. שדלנים אלה הם עובדי הקבוצה עצמה, ואינם עובדים עצמאיים שהקבוצה שוכרת לצורך עבודת השדלנות.

2. שדלנים עצמאיים – אנשים עצמאיים שקבוצת אינטרס שוכרת לצורך עבודת השדלנות פר פרויקט או ריטיינר (תשלום חודשי קבוע לנותן שירות). הם בד"כ מייצגים כמה קבוצות אינטרס באותה העת והם יכולים גם בהתאם למשאבים שלהם לייצג גם עמותות או קבוצות קטנות פרו בונו.

3. שדלנים חברתיים.

4. שדלנים פעילים מפלגתיים.


שירותי ייעוץ שינוי מדיניות ומאבקים ציבוריים מיועדים לארגונים קטנים וגדולים, צעירים או ממוסדים, מקומיים או ארציים, להתארגנויות וארגונים בהקמה וגם ליחידים.


אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר במייל Regulator.office@gmail.com או בהודעה באתר להתייעצות, הכוונה ועוד...


13 צפיות0תגובות